Kupując nowy sprzęt do wiercenia, najczęściej zastanawiamy się jedynie nad wyborem optymalnej wiertarki. Myślimy o marce, sposobie zasilania, gwarancji, wadze i rozmiarze urządzenia. W kwestii wierteł polegamy na tym, co mamy już w domu, albo przy okazji dokupujemy kilka przypadkowych sztuk. Warto jednak zastanowić się na tym, jakich konkretnie wierteł potrzebujemy i nabyć je świadomie.
Trzy wiertła, które musisz mieć w domu
W ofercie niejednego sklepu można znaleźć wiertła uniwersalne. Teoretycznie brzmi to zachęcająco. Jednak w praktyce, gdy coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Dlatego, gdy zależy nam na czasie, wygodzie i precyzji w wykonywanej pracy, warto kupić wiertła dedykowane do konkretnych rodzajów materiału. Chyba każdy, nawet najmniej doświadczony majsterkowicz wie, że wiertła dzielą się na te przeznaczone do drewna i do metalu. Rzeczywiście są one najpotrzebniejsze i praktycznie nie da się stosować ich wymiennie. Oprócz nich, prędzej czy później, przydadzą się również wiertła widiowe. Używa się ich wiercąc w betonie czy cegle i chociaż radzą sobie również z metalem, nie warto ich zużywać. Wiertła do betonu są zazwyczaj dłuższe, przez to droższe, ale pozwalają bezproblemowo wykonać otwór w każdej ścianie.
Trzy wiertła, które mogą ci się przydać
Wiercąc w kawałku drewna przydatne może okazać się wiertło piórkowe. Nie jest ono kręte jak klasyczne wiertło, ale posiada dwie proste krawędzie. Czasami jest zakończone dwoma zębami zapobiegającymi strzępieniu się krawędzi otworu. Wiercąc w blasze również należy używać dedykowanego wiertła. Dzięki swojej konstrukcji nie postrzępi i nie wygnie blachy, tak jak zrobiłoby to zwykłe wiertło do metalu. Wiercąc szersze otwory nie sposób obyć się bez wierteł koronowych. Działają jak piła, tnąca materiał po obwodzie będącym rozmiarem wiertła.
Sześć rodzajów chwytów wierteł
Najpopularniejsze wiertarki do zastosowań domowych posiadają uchwyt wiertła o regulowanej średnicy. Dedykowane są im wiertła o chwycie cylindrycznym. Podobne do nich są wiertła z uchwytem walcowym z trzema płaszczyznami. Jeżeli w elektronarzędziu stosuje się przejściówkę wkrętakową, należy zakupić wiertła o chwycie wtykowym 1/4 cala. Do nich podobne są zaś wiertła o chwycie sześciokątnym. W urządzeniach bardziej profesjonalnych znajdują się rozwiązania zapewniające łatwiejszy montaż wiertła i bezpieczniejsze użytkowanie. Wśród nich najpopularniejszy jest SDS. Wiertła przeznaczone do tego typu mocowań mają różne dodatkowe oznaczenia, uzależnione od producenta elektronarzędzia do jakiego są dedykowane i różnią się średnicą. Wiertła bardzo szerokie, przystosowane do przenoszenia dużych obciążeń posiadają chwyt stożkowy Morse’a. Jeżeli masz wątpliwości, jakie wiertło pasuje do posiadanego narzędzia lub jakie urządzenie kupić, aby najlepiej wykorzystać potencjał różnych dostępnych rozwiązań w twojej pracy, skontaktuj się z pracownikiem sklepu.
Pięć zakresów precyzji
Wiertła posiadają oznaczoną w milimetrach średnicę. Okazuje się, że tak naprawdę są one zawsze odrobinę węższe. Jest to podyktowane faktem, że wiertarka z natury nie jest urządzeniem precyzyjnym. Ponadto im dłuższe wiertło, tym ma większą tendencję do odginana się od swojej osi podczas wiercenia. Dodatkowo ludzka ręka nie zawsze pokieruje wiertarką idealnie na wprost. Jeżeli potrzebujesz wykonać otwór z największą możliwą precyzją, wybierz wiertło z oznaczeniem h8. Każde kolejne, aż do parametru h12, będzie charakteryzowało się mniejszą precyzją. Nie zawsze jest jednak ona wymagana, wtedy nie warto kupować wierteł o najwyżej precyzji.